Czy sztuczne kwiaty są bezpieczne dla zwierząt?

29-12-2022

Żywe rośliny doniczkowe dodają wnętrzom uroku i stanowią niepowtarzalny element dekoracyjny, dlatego tak chętnie zdobią mieszkania. W przypadku miłośników zwierząt mają niestety jedną istotną wadę – niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia. W takiej sytuacji lepiej przystroić wnętrza za pomocą kwiatów wykonanych ze sztucznego, ale przyjaznego zwierzętom materiału. Dowiedz się więcej, czytając poniższy artykuł.

Dlaczego naturalne rośliny stanowią zagrożenie dla psów i kotów?

Żywe kwiaty cechują się pięknymi kolorami i przyjemnym zapachem - ten jednak może działać drażniąco na psy i koty, które mają wyczulony zmysł węchu. W reakcji na silne bodźce istnieje ryzyko niepożądanych zachowań ze strony tych zwierząt. Problemem w domowej uprawie dużych roślin jest także ryzyko ich strącenia przez czworonogi. Sporej wielkości donica w połączeniu z ziemią i okazałą rośliną bez trudu może przygnieść pupila w trakcie zabawy. Jednak największym ryzykiem związanym z utrzymywaniem roślin w domach za zwierzętami jest prawdopodobieństwo ich zatrucia. Istnieje bowiem wiele gatunków i odmian kwiatów doniczkowych, które są trujące dla ciekawskich zwierząt. Są to między innymi bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, dracena i gwiazda betlejemska.

Bezpieczna alternatywa dla zwierząt domowych

Świetną alternatywą dla żywych roślin są kwiaty sztuczne, które współcześnie do złudzenia przypominają oryginały, a przy tym nie szkodzą zdrowiu pupili. W dodatku nie muszą to być wyłącznie rośliny doniczkowe, ale mogą być także bukiety sztucznych kwiatów. Tworzywa te nie są toksyczne, a przy tym są bardzo wytrzymałe i odporne, nie wymagają także częstej pielęgnacji. Są także o wiele w lżejsze od swoich naturalnych odpowiedników, dlatego nie stanowią zagrożenia podczas upadków.