Dlaczego powraca moda na sztuczne kwiaty?

31-08-2020

Sztuczne kwiaty stereotypowo kojarzą nam się z tandetą i kiczem, czyli czymś o bardzo słabej jakości. Przed oczami pojawiają nam się nienaturalne, plastikowe wyroby z lat 80-tych o nienaturalnych barwach. Jednak obecnie sztuczne kwiaty to coś zupełnie innego. W ofercie sklepów specjalistycznych, możemy znaleźć sztuczne kwiaty, które dosłownie wyglądają jak żywe. Charakteryzują się delikatnymi płatkami, naturalnie giętkimi łodygami i kolorami jak z najprawdziwszego ogrodu. Dziś możemy kupić sztuczne kwiaty doniczkowe, cięte – gotowe do włożenia do wazonu, krzewy i drzewka, a nawet owoce.

Dla kogo sztuczne kwiaty?

Sztuczne kwiaty tak naprawdę są dla każdego. Mogą ozdobić nasze domostwa, ogrody, altanki, ale także biura, pomieszczenia biurowe czy różnego typu poczekalnie. W domach czy mieszkaniach, szczególnie zimą i jesienią, sztuczne kwiaty przypominają nam, jak bardzo potrzebujemy zieleni i jak za nią tęsknimy. A ich naturalny i piękny wygląd sprawia, że można je wkomponować w każdy rodzaj i styl wnętrza. Co ciekawe, badania firm marketingowych dowodzą, że wnętrza ozdobione dużą ilością roślin odbierane są jako przyjazne i miłe. Właśnie w takim otoczeniu zdecydowanie przyjemniej robi się zakupy czy podpisuje różnego rodzaju umowy. Nie ma się zatem co dziwić, że sztuczne kwiaty i rośliny wracają do łask.

Zalety sztucznych kwiatów

Sztuczne kwiaty stają się ponownie popularne również ze względu na inne zalety, jakie mają. Przede wszystkim bardzo wytrzymałe i – co oczywiste – odporne na wszelkie choroby. Nie trzeba ich podlewać ani specjalnie pielęgnować a do tego nie muszą stać w miejscach odpowiednich dla poszczególnych gatunków. To sprawia, że coraz częściej sięgają po nie osoby zapracowane, prowadzące szybkie tempo życia, ale także właściciele firm oraz placówek handlowych i usługowych. Inną dużą zaletą sztucznych roślin jest fakt, że są bardziej różnorodne. Nie ma już problemu, abyśmy zakupili sobie jakąś egzotyczną roślinę czy kwiat. Nowe i mało spotykane gatunki roślin, odwzorowywane z natury przez producentów ozdób tego rodzaju, stoją na coraz wyższym poziomie jakości wykonania i często bardzo trudno odróżnić je od oryginałów. Kwiaty takie nie zwiędną ani nie zmienią swojego wyglądu, co również jest dla wielu osób dużym plusem. Jest jeszcze inny bardzo ważny aspekt, który czyni sztuczne kwiaty wyjątkowymi. Kwiaty takie są zupełnie bezpieczne dla zdrowia. To szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergię czy choroby układu oddechowego. Warto też dodać, że sztuczne kwiaty są relatywnie tanie. Często są tańsze niż kwiaty żywe, a do tego jest to wydatek jednorazowy – nie generuje żadnych dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem takich roślin.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystko to, o czym wspomnieliśmy, sztuczne kwiaty stanowią świetną alternatywę dla kwiatów żywych. Nie oceniajmy ich przez pryzmat tego co było, ale skupmy się na tym co jest. Pamiętajmy także, że dla wielu ludzi sztuczne kwiaty są jedyną opcją na posiadanie roślin w swoich domach, a dla innych stanowią opcję, z której czasem naprawdę wato skorzystać.