Ile czasu są w stanie przetrwać sztuczne kwiaty?

16-09-2020

Sztuczne kwiaty ze względu na bardzo dobre parametry techniczne oraz wysoką estetykę są popularną alternatywą dla żywych roślin. Wiele osób decyduje się na nie głównie z myślą o długim użytkowaniu. To prawda, że kwiaty z tworzywa mogą przetrwać mrozy, opady deszczu i śniegu i nawet po kilku miesiącach zachwycać nienaganną formą oraz głębią koloru.

Trwałość sztucznych kwiatów

Kwiaty sztuczne wytrzymają znacznie dłużej od świeżych. Nie trzeba ich pielęgnować ani dbać o to, by miały dostęp do świeżej wody. Umieszczone w wazonie na grobowcu lub w stroiku na stole cieszą oko przez długi czas. W warunkach domowych mogą funkcjonować bez żadnych uszczerbków nawet kilka lat – trzeba tylko pamiętać o oczyszczaniu ich z kurzu, w czym pomoże odkurzacz, miotełka lub zwilżona wodą szmatka.

Na zewnątrz, ze względu na swoją ekspozycję na wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych, kwiaty sztuczne postoją krócej. W praktyce nadal oznacza to, że będą efektownie zdobiły altanę czy nagrobek przez około pół roku. W tym drugim przypadku jest to doskonała wiadomość dla osób, które ze względu na odległość lub inne ograniczenia rzadko odwiedzają bliskich na cmentarzu. Piękna sztuczna wiązanka będzie symbolem trwałości i niezmienności ich uczuć oraz wymownym symbolem pamięci.

Jak przedłużyć trwałość sztucznych kwiatów?

Okazuje się, że masz duży wpływ na to, jak długo sztuczne kwiaty zachowają swoją doskonałą formę. Przede wszystkim kupuj je u zaufanego dostawcy, który korzysta z wysokiej klasy materiałów oraz klejów. Jednocześnie zwracaj uwagę na wybór poszczególnych elementów – im większy, tym większa szansa na to, że stworzysz piękną kompozycję o długiej trwałości.

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kwiatów na czas transportu. W przypadku lekkich, giętkich i wytrzymałych produktów sztucznych nie jest to szczególnie trudne. Wystarczy dobre opakowanie (papier czy folia) i ewentualnie oznakowanie o tym, że należy ostrożnie obchodzić się z tym ładunkiem.

Choć kwiaty sztuczne nie wymagają szczególnej pielęgnacji, to jednak regularnie myjąc je, woskując lub pokrywając oliwką przyczynisz się do ochrony materiału przed zniszczeniem czy blaknięciem. Warto wykonywać ten zabieg po każdych większych opadach deszczu, a także po jesieni czy zimie. Dodatkowo, jeśli masz możliwość, w chłodniejszych i wilgotnych porach roku możesz owinąć stroik czy wiązankę folią lub włókniną ogrodniczą. W ten sposób ograniczysz oddziaływanie niskich temperatur czy wody na całą konstrukcję.