Jak dbać o sztuczne kwiaty? Zasady pielęgnacji

06-11-2020

Sztuczne kwiaty w przeciwieństwie do prawdziwych nie wymagają zbyt skomplikowanych prac pielęgnacyjnych. Ale pomimo tego, że nie muszą być podlewane czy nawożone, warto, aby były odpowiednio myte i konserwowane. To szczególnie ważne w przypadku produktów, które są wyeksponowane na działanie promieniowania słonecznego czy deszczu. Aby jak najdłużej cieszyły oko głębią kolorów i estetycznym wyglądem, warto dowiedzieć się, jak dbać o sztuczne kwiaty – w domu, ogrodzie czy na grobowcu.

Wybór sztucznych kwiatów

Pielęgnacja, a może raczej utrzymanie sztucznych storczyków czy innych odmian roślin w dobrej formie, to głównie zasługa ich mycia oraz ochrony przed promieniowaniem UV. Ale najpierw warto skupić się na tym, aby przy wyborze kwiatów stawiać na te wykonane z solidnych tworzyw sztucznych, które są dodatkowo zabezpieczone lakierem. Taka warstwa często jest skutecznym zabezpieczeniem przed płowieniem, pękaniem czy trwałymi zabrudzeniami.

Utrzymanie sztucznych roślin w czystości

Podstawowa pielęgnacja sztucznych roślin ogranicza się przede wszystkim do ich regularnego mycia. Na doniczkach, łodygach, liściach i kwiatach osadza się kurz, który można usunąć na trzy sposoby:

  • przecierając kwiat wilgotną szmatką – jeżeli roślina ma duże liście (np. monstera)
  • umieszczając kwiat w wannie lub pod prysznicem i starannie go przemywając,
  • spryskując roślinę przy pomocy sprayu.

Do mycia wystarczy letnia woda nawet bez dodatku płynów czy mydeł. Żeby przywrócić utracony blask roślinie, można na zakończenie wykonać oprysk z środka używanego do nabłyszczania tapicerki w samochodzie lub nałożyć cienką warstwę oliwki pielęgnacyjnej. Dzięki temu liście i kwiaty odzyskają swój pierwotny kolor oraz estetyczny połysk.

Czyszczenie kompozycji nagrobnych

Do wykonania trwałych kompozycji nagrobnych często wykorzystuje się właśnie sztuczne kwiaty oraz dekoracje. To zrozumiałe, ponieważ odznaczają się one bardzo dużą odpornością na deszcz i słońce, przez długi czas zachowując swój nienaganny wygląd. Jednak ze względu na swoją ekspozycję zewnętrzną ulegają zanieczyszczeniom, a poszczególne elementy z czasem mogą czarnieć czy rdzewieć.

Jak zapobiec przedwczesnemu „starzeniu” się wieńców nagrobnych? Oczywiście czyszcząc się i usuwając z nich kurz. Zrobisz to przy pomocy nasączonej szmatki z mikrofibry lub nawilżanych chusteczek jednorazowych. Pomocna w dotarciu do zakamarków okaże się też zmiotka lub szczotka do odkurzania ręcznego. Prace przeprowadzisz bez trudu na cmentarzu, bez konieczności zabierania kompozycji do domu.