Jak wygląda produkcja kwiatów sztucznych?

01-03-2021

Starannie wykonane sztuczne kwiaty są świetną imitacją kwiatów żywych. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się papier, tworzywa sztuczne czy materiały w przeróżnych odcieniach i kształtach. Sztuczne kwiaty doskonale sprawdzą się w miejscach, w których chcemy uzyskać trwałą dekorację, co często w przypadku żywych kwiatów nie jest możliwe. Właśnie dlatego doskonale sprawdzą się jako kompozycja na cmentarz. Często wybierają je również alergicy i osoby, które nie będą miały czasu dbać o kwiaty. Dlatego w wielu biurach możemy zobaczyć kompozycje z kwiatów sztucznych. Jak wygląda produkcja kwiatów sztucznych?

Wybór materiału i cięcie kształtu

Pierwszym krokiem podczas produkcji kwiatów sztucznych jest oczywiście wybór odpowiedniego materiału. Tworzywo, z którego zostaną stworzone kwiaty pojedyncze, jest bezbarwny. Obróbka materiału rozpoczyna się od nadania mu oczekiwanego kształtu, co oznacza, że już na tym etapie wiadomo czy uzyskany będzie storczyk, czy może lilia. Po otrzymaniu pożądanego kształtu należy nadać mu odpowiednie kolory. W zależności od gatunku kwiatu, który ma imitować wyrób, można zastosować jednolitą barwę lub kilka odcieni. Co ważne, malowanie sztucznych kwiatów powinno odbywać się od krawędzi do ich centrum, dzięki czemu efekt będzie bardziej estetyczny.

Suszenie i nadawanie kształtu

Po starannym pomalowaniu poszczególnych elementów, należy je odłożyć do momentu wysuszenia. Następnie przy pomocy odpowiednich form można rozpocząć nadawanie im kształtów. W zależności od gatunku kwiaty mogą mieć różne zgięcia czy krągłości, co należy odwzorować. Aby nadany kształt był trwały, a bukiety zachowały estetyczny wygląd przez długi czas do kształtowania kwiatów, stosuje się podwyższoną temperaturę. Niektóre z nich wymagają dodatkowego zastosowania drucików, które służą umocnieniu sztucznego kwiatu. Na koniec płatki składa się w całe kwiaty, umieszczając w nich również środki. Istotnym elementem każdego kwiatu jest również łodyga. Łodygi najczęściej tworzone są z drucików, które następnie owijamy materiałem w wybranym kolorze, a następnie łączymy z przygotowaną wcześniej główką kwiatową. Takie wyroby wyglądają estetycznie pojedynczo. Jednak często tworzymy z nich również bukiety czy inne kompozycje kwiatowe, którymi można dekorować wiele przestrzeni, a także ustawić je na nagrobku, ponieważ dzięki odporności na warunki atmosferyczne, będą go zdobiły przez długi czas.