Kwiaty sztuczne kontra naturalne - porównanie

12-10-2020

Przy wyborze kwiatów do dekoracji domu lub grobowca warto sugerować się ich wyglądem, ceną i trwałością. W tym zestawieniu możemy uwzględnić rośliny naturalne oraz sztuczne. Jeżeli chodzi o żywotność te drugie mają zdecydowaną przewagę. Nawet w niesprzyjających warunkach mogą przetrwać przez dłuższy czas, nie tracąc swojej formy ani koloru. Jaką jeszcze przewagę mają nad kwiatami naturalnymi?

Reakcje alergiczne

Wiele osób deklaruje, że jest uczulonych na pyłki lub kwiaty. Faktycznie część z nich wykazuje działanie silnie uczulające, dlatego jest niezalecana osobom z nadwrażliwościami. Niektóre gatunki prawdziwych roślin mogą powodować obrzęki oczu, kichanie, wysypkę skórną. Lepiej nie ryzykować życia w otoczeniu potencjalnego zagrożenia. Również w przypadku małych dzieci ważne jest dobieranie gatunków w taki sposób, aby w razie zjedzenia czy połknięcia nie powodowały zatrucia. Nie chcąc ryzykować zdrowiem swoim i bliskich, wiele osób decyduje się na zastąpienie prawdziwych roślin sztucznymi.

Pielęgnacja

Kwiaty prawdziwe w wazonie wyglądają pięknie, ale tylko przez chwile! Musisz stale dbać o obecność świeżej wody najlepiej z dodatkiem specjalnych odżywek czy nawozów. Podobnie jest z roślinami w doniczkach. Tutaj ważne jest nie tylko podlewanie, ale też przycinanie, ustawianie w odpowiednim miejscu, obrywanie suchych liści, przesadzanie do większej doniczki. Nie masz na to czasu ani ochoty? Alternatywą okażą się sztuczne zamienniki, które nie mają niemal żadnych wymagań pielęgnacyjnych. Postawisz je tam, gdzie chcesz, a troskę o ładny wygląd ograniczysz tylko do przecierania liści czy kwiatów z kurzu. To bardzo proste i szybkie!

Cena

Cena roślin żywych bywa niebotycznie wysoka. Za większe okazy w doniczkach, takie jak draceny, bluszcze, palmy, monstery trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Niestety, nigdy nie masz pewności, że jest to inwestycja długofalowa. Sprzedawca nie daje gwarancji, jak roślina zaadaptuje się w nowym miejscu, a czasem niestety kończy się to fiaskiem.

Również ceny bukietów z żywych ciętych kwiatów mogą przyprawić o zawrót głowy. Pojedyncza róża za 10 czy 12 złotych to obecnie standard. Nietrudno obliczyć, że za większa wiązankę trzeba zapłacić przynajmniej 100 złotych. W tej samej cenie kupisz piękne kwiaty np. sztuczne storczyki, które często wyglądają jak prawdziwe! Możesz zrobić z nich piękną wiązankę dla bliskiej osoby lub sezonową dekorację do mieszkania. W każdej odsłonie wyglądają dobrze i nadają się do wielokrotnego użytku.